Vítejte na našich stránkách :))

Miluješ koně? Jsi tu správně!
Tento blog je jen a jen o nich.. +Trochu o nás..
Adminky, Kiki-Love-Horse a Týda-Koně-Hříbata...
Příjemnou zábavu!


Kiki: Kůň bez jezdce je pořád kůň, ale jezdec bez koně je jenom člověk
Týda: Njekrásnější pohled je z koňského hřbetu

--ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU--

Červen 2011

Prázdiný!!!!!!!

30. června 2011 v 11:43 | Kiki-Western-Prucková |  Ostatní

Ahoj Lidi.... Určitě jste moc rádi, že už jsou prázdniny. Leží se na koupálku, jezdí se na dovči a tak dále...

 • První bych vám chtěla za mě i za Týdy, popřát krásné prázdniny a aby jste se bavili.
 • Za druhé vám chci moc a moc poděkovat, že sem chodíte a dáváte komentáře
 • Za třetí bych ráda podděkovala své spolu admince Týdy, za to, že se snaží psát články i když většinu času stráví ve stájích...

A máme tu i pár změn...

 • Za prvé měním jméno blogu
 • Za druhé méním vzhled
 • Za třetí měním svojí přezdívku

A nakonec je tu akce

Akce se týká koní... Pošlete mi obrázek z tohoto léta jak jste ve stájích. Na obrázku musíte být vy a váš nebo vypůjčený kůň ze stájí. Až to budete mít pošlete mi to na E-mail: kristynka120599@seznam.cz
Jestli se chcete přihlásit je to jednoduché. Stačí jen toho vyplnit do komentářů:
 • Tvoje blogová přezdívka
 • Tvůj blog
 • Tvůj E-mail
 • Jak se ten kůň jmenuje
 • A co chcete na diplom

Bella Sara

24. června 2011 v 14:00 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Ostatní

Dneska vám chci ukázat jednu sadu hraček koní, kterou jsem začala sbírat. Jsou k tomu i kartičky a májí i webovou stránku... Začala jsem je sbírat 21.6. 2011... Je to super... Jsou to, ale jen obrázky namalované ty co vám sem dávám....
Vraní ostrov1-4.Kapitola

22. června 2011 v 13:43 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Příběh-Vraní ostrov
,,Ne. Nebudou se McLooda starat... McLood pojede s námi!" oznámil jí otec.
,,Díky tatí" řekla Megan a objala ho... Potom rychle běžela do pokoje aby si zbalila ještě pro ní moc důležitou věc. Fotku na které byla první den ve stáji... Pamatovala si ten den jako by to bylo včera... Na fotce byli McLood, Megan, Susan a Tomas. Rychle ji zasunula do kapsy batohu.
Když už měli všichni zbaleno, začala večeře. ,,Tak co? Zbalili jste si vše?" zeptal se otec. Všichni přikývli. ,,Tak to máme do zítra hodně času... Až se navečeříme zbalíme i nábytek.. Kromě postelí, ty zbalíme ráno."
Megan co nejrychleji snědla a šla pomoc taťkovi... ,,Nepotřebuješ pomoc tatí?"
,,Ano potřebuji zlato.. A díky, že jsi teda souhlasila s tím stěhováním na Vraní ostrov" řekl jí otec a lišácky se usmál.
,,Není zač. Měli by jsme sebou, ale hodit, aby jsme to stihli do deseti hodin... Jinak bude máma nadávat" řekla a taky se na něj lišácky usmála.
Po hodině měli hotovo a máma akorád přišla. ,,Je čas jít do postele Megan. Max už je dávno v posteli. Tak jdi.." řekla a dala jí pusu na tvář. ,,Dobrou noc zlatíčko."
,,Dobrou mámí" řekla a usmála se. Uběhla hodina a Megan nemohla spát. Trochu jí ještě trápilo, že to tu musí opustit. Měla tu svoje dva kamarády a dokonce i stáj do které ráda chodívala. ,,Skusím si tam najít novou stáj" řekla si pro sebe. ,,A těším se trochu.. Hlavně když přijedou na léto Tomas a Susan..."Hlasování

16. června 2011 v 13:18 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Ostatní


Možná nevte o co jde.. Tak já vím to upřesním: Budete hlasovat v anketě, o to jaký sport s koňmi máte nejraději! Tak zjistím v jakém pořadí mám napsat články do Pony Magazine... Tak prosím hlasujte...

Hlasování končí: 1.7.2011


Obrázky... Koně a já

14. června 2011 v 21:41 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Koně a já
Já a CharlieNico, já a moje nejlepší kamarádka


Vraní ostrov1-3.Kapitola

14. června 2011 v 21:36 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Příběh-Vraní ostrov
,,Děkuji vám moc... Jste fakt ti nejlepší kamarádi co si člověk může přát..." řekla Megan a objala je...
Když byla Megan doma šla jsi zabalit, protože věděla, že zítra už odjíždějí. Vzala si sebou všechno. Pání to bylo kufrů... A ještě nábytek... To bude věcí. ,,Už jsem si zbalila tatí...''
,,Dobře přines to a zítra se vrhneme na nábytek a odjedeme..." řekl otec a šel Megan pomoc s taškami.
Když bylo všechno zbaleno, Megan si mohla konečně lehnout a číst si. Četla si svojí nejoblíbenější knížku Kůň a péče o něj.
Byla to pro ni velice zajímavá kniza. Měla přes třista stránek a Megan už byla v půlce. Megan při tom čtení zapoměla úplně na to kolik je hodin. Bylo už po půlnoci a v domě už se svítilo jen u Megan v pokoji. Megan se koula mna hodiny a řekl ,,Těpic! Ztra musím brzo vstávat a já to zaspím určitě! Radši si nastavím budíka." Když si nastavila budíka, šla hned spát.
Ráno se probudila díky budíku. Vstala oblékla se a šla dolů po schodech. ,,Ahoj Megan" řekl Max. ,,Těšíš se na Vraní ostrov?"
,,Maxi nepokoušej mojí dobrou náladu!" zavtípokovala a zasmála se. ,,Docela se těším na to, že se budeme stěhovat. Mami? A fakt tam mají stáje?"
,,Ano mají" řekla jí matka.
,,Myslíš, že tam mají tak suprové koně jako my tady? A co McLood? Ten tu zůstane? Já vím asi ano... Doufám, že se o něj budou starat Tomas a Susan" řekla Megan.

Vraní ostrov1-2.Kapitola

12. června 2011 v 14:59 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Příběh-Vraní ostrov
,,Prostě nechci!" řekla Megan. ,,Mám tady kamarády, rodinu a stáj, kterou miluji. Prostě tu chci zůstat. Co je špatného na stáji v Conneticku? Není snad hrozná pro vás? Nebo ano?"
Meganin otec si k ní sedl na postel. ,,Není hrozná, jen na ní nemáme. Na Vraním ostrově se platí nájem jen jednou ročně. Prostě nemáme dost peněz abychom tu bydleli.. Omlouváme se, ale jinak to nejde.."
,,No dobře. Skusím na tom najít něco dobrého.." řekla Megan.
,,Děkujeme Megan... Tak rychle nestihneš autobus!"
Megan se proto rychle oblékla, vzala si svačinu a pospíchala na autobus. Když byla v autobuse seděla jako vždy sama. Nechctěla to říct tátovi ani mámě, ale ve škole měla jen dva kamarády a ty jezdili autem.
Když byla ve škole hned šla do třídy za svými dvoumi kamarády. ,,Budete mi moc chybět.." řekla jim a rozplakala se znovu.
Tomas se jí snažil uklidnit. ,,Ale no ták... to bude dobrý. My tam za tebou někdy přijedeme..."
,,Jo přijedeme.." řekla Susan.Navštěvovanost...

12. června 2011 v 12:07 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  OstatníPoslední dobou máme čím dál tím větší navštěvovanost... Děkujeme všem co sem chodí a přejeme příjemnou zábavu... Doufáme, že sem budete chodit i dále...
Vraní ostrov1-1.Kapitola

10. června 2011 v 22:11 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Příběh-Vraní ostrov
Bylo jaro a Megan Oshawoodová právě seděla u dveří jejich staré farmi. Byla smutná, že se museli stěhovat. Jak jí to rodiče mohli udělat? Zato Max, její bratr, byl ohromě šťastný. Co bylo špatného na jejich rodiné farmě v Connetiku? Není snad lepší ta ana Vraním ostrově? Snažila se na tom najít něco dobrého. ,,Nic na tom dobrého není!'' vykřkla aniž by si všimla, že její bratr Max vešel do jejího pokoje. ,,A co myslíš?'' zeptal se udiveně. ,,No to, že musíme na nějaký Vraní ostrov!'' řekla vztekle. ,,Já se tam náhodou těším... Máma řekla, že tam do té stáje chodí celý vraní ostrov'' řekl vesele.
,,A dost!'' řekla rozzuřeně. ,,Jdi z mého pokoje!'' řekla a Max odešel. Hned jak za ním zaklapli dveře, tak Megan se rozbrčela.
,,Proč jenom já? Proč?'' řekla a dál brečela.
Po hodině brečení Megan usnula. Probudila se až ráno když jí táta hnal na z postele. ,,Megan příjdeš pozdě do školi! Dneska je poslední den co uvidíš své kamarády. Megan ty brečíš?'' zeptal se jí otec.
,,Jo brečím!" řekla rozzuřeně. ,,Nechci se stěhovat!"
,,Proč?"Kreslené obrázky z Netu

9. června 2011 v 19:12 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Koně
P.S.: Tito koně jsou ze stránky Howrse.cz...
Nový příběh

9. června 2011 v 14:54 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Ostatní


Starý příběh Andělé koní už mě nebaví.... Je docela nudný... Ale nebojte Holky s koňmi budu psát ještě.. ale málokdy...
To je fuk přeskočme k věci.. Možná už jste vyděli rubriku Příběh-Vraní ostrov... Přesně tak příběh se bude jmenovat Vraní ostorov. Napadlo mě to když jsem si uvědomila, že slovo Ostrov a slovo Vrána se v jméně příběhů používá málokdy.. No nic... To je vše.. Těšte se...
ODDĚLOVNÍKY RE: http://equi-life.blog.cz/

Plemeno za plemenem 2.

8. června 2011 v 20:03 | Týda-Koně-Hříbata+wikipedie

ANDULSKÝ KŮŇ

Dnes si budeme povídat o andulsanovi a omlouví¨ám se že jsem psala o frísovi podruhé, protože moje spolu adminka o něm napsla už dřív.


Andaluský kůň patří mezi teplokrevníky. Nejvýraznější vliv na jeho vznik měli arabští a berberští koně. HistorieKoně byli do Španělska dováženi z východního Středomoří, od germánských kmenů a pak s invazí muslimů. Andaluský kůň pochází ze sluncem vysušovaných oblastí jižního Španělska, Andalusie. V 16. století se stal oblíbeným jezdeckým koněm evropských panovníků a významných jezdeckých mistrů, včetně Angličana Williama Cavendishe, vévody z Newcastlu. Přímým potomkem Andaluského koně je lipicán a k dalším evropským plemenům ovliněným andaluskou krví patří frederiksborský, frízský a connemarský kůň. O přežití andaluského koně v průběhu staletí se zaloužily mnišské řády, především řád kartuziánů. Kartuziáni se snažili zachovat čistou linii chovu, proto jejich koně dosahovali těch nejvyšších kvalit.Popis plemenaJe vysoký 155 až 160 cm, s výraznou hlavou, často s lehkým klabonosem, dlouhá hříva a ocas, silný lehce klenutý krk, ocas nízko nasazen a nesen, barva bílá s příměsemi, jen vzácně černá, častěji jsou hnědáci.Chov a využitíHlavní chovatelská střediska jsou Sevilla, Córdoba a Jerez de la Frontera. Je využíván pro drezuru - španělskou školu, pro koridu, ale také pro kočáry i shánění dobytka, rekreace, parkur (skokové soutěže)ZajímavostiAndaluský kůň měl značný vliv na chov mnoha známých plemen. Blízce příbuzní jsou mu např. Lusitánský kůň, Alter-real, Lipicáni, Starokladrubáci i několik německých plemen. O přežití v průběhu staletí, která zahrnovala i některá velmi rušná období, se staraly mnišské řády především kartuzáni. V nejistých dobách ukrývali koně ve vzdálených klášterech, aby byli v bezpečí. Kartuziáni se snažili zachovat čistotu linie a důsledně šlechtili zvířata vysoké kvality. Andalusan má hrdou chůzi, je atletický, ačkoliv není rychlý a má laskavou a přátelskou povahu.

Budu se zdržovat....

6. června 2011 v 20:31 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  OstatníBudu se tu vždycky aspoň 4 krát za týden zdržovat.... Chci totiž být zase aktivní adminkou tohoto blogu....

(ODDĚLOVNÍKY JSOU ZE STRÁNKY KTEROU MÁTE V MENU A JE TAM NADPIS: KATE A ZII)

Omlouvám se vám moc a moc... :-(

6. června 2011 v 13:46 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Ostatní

Omlouvám se, že jsem tu dlouho nebyla. Tímto dopisem bych se vám chtěla omluvit a taky poděkovat, že sem chodíte. Také bych chtěla poděkovat Týdě, že sem chodila když já nemohla. Moc děkuji Týdy. Jako omluvu Týdě a vám, vám posílám obrázek a video. Doufám, že se to bere jako omluva...


Fotka:

Video:Přeji léto plné koní. :) Kéž bych s nima také mohla strávit aspoň to léto :(

ČLÁNEK NA PŘÁNÍ

5. června 2011 v 14:59 | Týda-Koně-Hříbata
Vyberte si téma článku o kterém bych mohla napsat nabo si vyberte svoje. Odpovědi pište do komantářů.

1. RŮZNÁ PLEMENA
2. kOŇSKÝ SPÚORT
3. kOŇSKÝ PŘÍBĚH
4. O KONÍCÍCH Z NAŠÍ STÁJE
5. PÉČE O KONĚ

KALADNÉ VĚCI

4. června 2011 v 10:00 | Týda-Koně-Hříbata |  SEM PIŠTE JEN KRITIKU NEBO KLADNÉ VĚCI NA NÁŠ BLOG
A sem můžete psát kladné věci

KRITIKA

4. června 2011 v 9:58 | Týda-Koně-Hříbata |  SEM PIŠTE JEN KRITIKU NEBO KLADNÉ VĚCI NA NÁŠ BLOG
Tak se pište všechnu kritiiku

Plemeno za plemenem 1.

4. června 2011 v 9:54 | Týda-Koně-Hříbata

PLEMENO ZA PLEMENEM

Tady si budeme povídat o různých plemenech. Dnes zrovne o frísovi protože je to moje nej. plemeno pak andulsan potom dartmoorský pony ....... No ale dál protože jinak bych se tady vám rozkecala a o frísovi by tady nebylo ani slůvko.

Fríský kůň

Název těchto koní pochází z Holandských provincií - Frieslandu, který je jejich domovinou.......kdoby neznal tyto

nádherné koně??? ....krásný, uhelně černý, silný, inteligentní kůň s dlouhou hustou hřívou a rousy na nohách......
Historie
Fríské koně popisuje již římský historik Tacitus ( cca 55-120nl), ale v jeho očích, stejně jako v očích většiny Římanů to byl kůň nevzhledný, nicméně uznávaný jako nepostradatelný pomocník zejména v hospodářství. V té době se však jen velmi málo podobal dnešnímu typu fríského koně. Byl menšího vzrůstu , hrubších rysů a řadil se mezi chladnokrevníky.

V období středověku se tito koně stávají oblíbenými zejména pro rytíře. Unesli totiž značnou zátěž - rytíře v plné zbroji, později i koně měli svá brnění, jejiž váha často dosahovala i 100 kg. I při takové zátěži se koně dobře ovládali a byli dostatečně obratní. Takový kůň byl také obvyklým a vítaným darem na královských dvorech.

Během osmdesátileté války ( 1568-1648 ) a po odchodu Španělů z Holandska zůstali v Nizozemí temperamentní španělští koně, kteří byli kříženi s frískými koňmi a frís byl rázem rychlejší, obratnější a ušlechtilejší. Vynikal v tahu, ale i pod sedlem. Své vlastnosti pak předával i koním oldenburským, anglickým, norským a v neposlední řadě jeho krev koluje i v krvi starokladrubských vraníků.

S nástupem 19.stojetí začala obliba fríského koně upadat a přednost byla dávána lehčím temperamentním koním. Chovatelé se sice snažili vyšlechtit lehčí typ fríse, ale ten již neměl požadované vlastnosti v tahu. Před 1. svět. válkou toto plemeno téměř zaniklo. Naštěstí několik holandských chovatelů si uvědomilo význam svého národního plemene,v roce 1879 založili plemennou knihu "Friesch Paarden Stamboek"(v roce 1913 bylo k dispozici několik málo klisen a pouze 3 hřebci!) . Kříženci a jiní koně než černí byli vedeni odděleně - do té doby nebyl frís pouze černé barvy, ale chovali se i jiné barevné variace. V roce 1954 udělila královna Juliana chovatelskému spolku titul "královský". Další podpory se tito koně dočkali od královny Beatrix, která je využívá při různých ceremoniích.

Dnes se již nemusíme obávat o zánik tohoto plemene , hlavní plemenná kniha je v Drachtenu, kde se každý rok konají mj. i výkonostní zkoušky hřebců a výběr nového plemenného hřebce je vždy velkou událostí. Nyní se rodí cca 5000 hříbat ročně, 27.000 koní je registrovaných. Polovina z nich je v Holandsku a druhá polovina v jiných zemích (USA, Německo, Rakousko, Španělsko, ČR , sev. Afrika apod.).

Popis plemene
Barva: pouze černá (povoleny jsou jen jednotlivé bílé chlupy, nikdy nesmí jít o ucelený bílý odznak, nesmí být odznaky na nohách)
Výška v kohoutku: 150-160 cm
Exteriér: ušlechtilá delší hlava, malé uši, výrazné oči, vysoko nasazený mohutný krk, oblý kohoutek, strmý sklon zádě, silné krátké zadní nohy, tělo je válcovité, kopyta nižší. Typickým znakem je hustá dlouhá černá vlnitá hříva a stejně hustý ohon až na zem. Hříbata se rodí s vlnitou srstí, připomínající persián.
Povaha: povahově naprosto jedineční, jsou to koně inteligentní, klidní, mírní, přátelští, nelekaví a hraví. Dospívají poněkud později, až mezi 4.-5. rokem.

Chov
Po roce 1990 u nás nastal v chovu koní obrat k lepšímu a téměř boom v chovu plemen, která u nás doposud nebyla obvyklá nebo ani známá. Tímto plemenem je mimo jiné i plemeno fríského koně. První, kdo se u nás začal zabývat tímto chovem, byl v roce 1996 bývalý hřebčín (již z doby Marie Terezie) v Pecínově u Benešova, cca 50 km od Prahy. Majitelem je pan Hora, který tyto koně dovezl Holandska ( kde se toto plemeno chová mj. i zásluhou královny Beatrix , podle které je nyní pojmenovaná Asociace chovu fríských koní, a která těchto koní využívá jako svoji ceremoniální ekvipáž). Hlavní plemenná kniha je vedena v Drachtenu v Holandsku, kterou si holanďané pečlivě střeží (pomineme-li chov např.v Německu, kde mají také svoji plemennou knihu, dále v Kanadě a Austrálii, ale všechny se více-méně podřizují té hlavní v Drachtenu). Dá se říci, že pro holanďany má toto plemeno význam jako u nás Starokladrubský kůň ( pozn.: víte, že tato plemena jsou příbuzná zásluhou hřebce Romke 234?). Celkový počet fríských koní na celém světě odhaduji cca na 80.000, z toho je cca polovina v Holandsku.

V současné době se chovají ve třech liniích:

Barokní - nejméně chovaný typ, považován za staromódní .- v Holandsku. (Jiného názoru by mohl být pan Marian Roden, kterého lze vídat na různých výstavách se svým hřebcem právě v barokním kostýmu při ukázkách barokní elegance).
Střední - univerzální - nejpočetněji zastoupeni, jedinci vhodní jak pod sedlo tak do zápřahu.
Moderní - jedná se o "lehčího" fríse , velmi ušlechtilý a vhodný více pod sedlo, bývá vyšší v kohoutku a využíván pro drezurní ježdění.

Krása fríského koně je zvýrazněna jeho exteriérem, uhelně černou barvou bez odznaky (pozn.: je povolena pouze malá bílá hvězda) , bohatou hřívou a vysokou akcí nohou při chodu, zejména v klusu. Impozantnost tohoto koně ocenili i návštěvníci zdařilé soukromé akce s názvem "Paráda hřebců", která se konala dne 23.9.2003 ve Slatiňanech, kde fríský hřebec obsadil 1. místo mezi cca 15-ti různými plemeny koní chovanými v ČR a odnesl si mimo poháru i finanční odměnu.


A jak je to s chovem ve světě? Nejvíce jsou vedle Holanďanů do těchto koní zapálení v Německu, Austálii, sev. Americe a Kanadě (doufám, že k nim brzy budeme patřit) . Vzniklo několik oficiálních a uznávaných asociací v různých státech a zde Vám je nabízím jmenovitě:
FPS - Het Friesch Paarden - Stamboek
(královská společnost 'Het Friesch Paarden-Stamboek', zde se registrují fríští koně od roku 1879)= hlavní plemenná kniha
FHANA - Friesian Horse Association of North Amerika
(oficiální zastoupení asociace Fríských koní FPS pro sev. Ameriku)
FHS - Friesian Horse Society, Inc.
(Asociace Fríských koní, Inc., (FHS) je nevýdělečná organizace jejímž posláním je prosazovat a dochovat krásu Fríského koně i přes přísné registrační normy)
FPZV - Friesenpferde - Zuchtverband e.V.
(Německá společnost)
Australian Friesian Horse Society
(založena v r. 1983)
FOA - Friesians Of America


Tak to bylo pro dnešek vše. A prosím okomentujte tento článek jak se vám líbil a co byste ještě vylepšili!!!!