Vítejte na našich stránkách :))

Miluješ koně? Jsi tu správně!
Tento blog je jen a jen o nich.. +Trochu o nás..
Adminky, Kiki-Love-Horse a Týda-Koně-Hříbata...
Příjemnou zábavu!


Kiki: Kůň bez jezdce je pořád kůň, ale jezdec bez koně je jenom člověk
Týda: Njekrásnější pohled je z koňského hřbetu

--ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU--

Ponny Magazine-7.Strana

24. května 2011 v 17:53 | Kiki-Parkuristka-Prucková |  Ponny Magazine

Po dlouhé době je tu zase Ponny Magazine!!!


Dneska vám ukážu jen obrázek který si myslím, že se mi docela povedl a Westernové video, fotku a pár věcí k tomu.
Tento díl se týká Westernu.... Takže si užijte a doufám, že se vám to líbí...

Chtěla bych takového koně:

A nyní ten Western:

Westernové ježdění

(Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
Westernové ježdění vzniklo praktickou potřebou obratnosti kovbojů na koních na dobytkářských rančích v USA. Ti mezi sebou soutěžili, kdo je lepší, obratnější, rychlejší. Dnes je sportem, uměním předváděným pro diváky na celém světě. Původní rodea dnes doplňují další druhy westernových jízd.

Disciplíny

  • Western horsemanship - (angl., west., hipol. čti: vestern horsmenšip) Druh westernové soutěže, v které se hodnotí zejména jezdec, jeho sed a vedení koní. Soutěž probíhá v dvou částech. V první se posuzuje jezdecká vyspělost jezdce v individuelní předepsané úloze, která trvá 30 sekund. Druhá část je společná a probíhá tak, že rozhodčí pozve finalisty předešlé části najednou do soutěžní arény a tito jezdí podle jeho pokynů ve všech chodech. Po nějaké době rozhodčí vyhodnotí, který je z nich nejlepší v sedu, celkovém dojmu a způsobu udělování pomůcek.
  • Western pleasure - (angl., hipol. western. čti uestern pležr) -Druh westernových soutěží, v nichž se hodnotí zejména přiježděnost koně (na rozdíl od w.horsemanship). Probíhá tak, že rozhodčí pozve do arény více jezdců, kteří jezdí podle jeho pokynů v kroku(walk), klusu (jog) a cvalu (lope) na obě ruce. Hodnotí se klidné chování koně, rychlost jeho reakcí na jezdcovy pomůcky v přechodech. Negativně se hodnotí příliš rychlé tempo, vysoké nesení hlavy, nepravidelné a nepohodlné chody.

Vybavení

  • Westernová uzda - Holá uzda (bez stíhla)s pákovým udidlem, které může být rovné nebo s ohbím pro jazyk, či se lžičkou a mosazným kolečkem. Může mít nátylník nebo zavěšení na jedno či obě uši (ear head). Má připnuté jednoduché rozdělené otěže nebo otěže spojené a pokračující romalem.
  • Westernová sedla - Sedlo kozlíkové konstrukce přizpůsobené na práci s dobytkem. Jeho hlavní charakteristikou je tzv. hruška (horn), která slouží na upnutí hlavního pracovního nástroje kovboje - lasa. Podle převažující práce či stylu ježdění na které se sedlo používá, jsou potom upraveny jeho ostatní části. K charakteristickým prvkům, jimiž se odlišuje od ostatních sedel patří tzv. swel - zesílená přední část kolem přední rozsochy (forku a gulletu), která je jakousi reminiscencí na bandalíry v občanské válce a slouží jako opora sedu při náhlém zastavení koně. Potom jsou to kožené chrániče holení jezdce tzv. fendre. Na westernových sedlech bývá vyšší zadní opěrka než na jiných typech sedel, která se nazývá kentl. Výškou hornu, forku a kentlu se líší od sebe sedla cuttingová od roppingových. Cuttingová sedla (sedla používaná na třídění dobytka) mají vyšší horn a vyšší cantle. Také mají delší a více vpředu umístěné třmenové řemeny. Ropingová sedla (sedla používaná zejména na chytání dobytka do lasa) naproti tomu mají nižší horn a nižší kentl, protože kovboj po odchycení telete musí rychle sesednout z koně, aby tele spoutal. Rančová sedla nebo sedla pracovní se nelíší od předešlých tvarem, ale mohutností a pevností. Kromě toho se ještě zhotovují sedlá na reining (westernovou drezuru), která jsou lehká s posedlím umístněným více vpředu a tzv. show sedla, která jsou bohatě zdobena a používají se též na soutěže.

Jezdecké oblečení

Reminiscence na zlatý věk kovbojů patřičně zformována westernovou filmovou kulturou. K tomuto stylu patří kovbojský klobouk se širokou střechou (stetson) , džínsy, košile s límcem a dlouhými rukávy, polovysoké špičaté kovbojské holínky s vysokým opatkem, kolečkové ostruhy. Můžou být i čepsy, dlouhý plášť proti prachu, šátek a rukavice, které můžou být tmavší než košile. Dnešní show westernové oblečení se podstatně liší od praktického kovbojského oblečení v době jeho vzniku a je více méně jenom jeho symbolem. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Milujete koně víc než cokoliv na světě?

Ano moc....
Středně
Ne vůbec

Komentáře

1 Koník Koník | 24. května 2011 v 19:45 | Reagovat

Krásný blog :)

2 Kiki-Parkuristka-Prucková Kiki-Parkuristka-Prucková | Web | 25. května 2011 v 14:32 | Reagovat

[1]:  Moc děkujeme ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama